Enota Medvedek

Zelena hiša, Bevkova 18

Razvojni oddelek

Kultura na otroški način

Kaj vse se skriva v izrazu kultura? Otroci pravijo, da se lepo obnašamo, da se ne kregamo, da se ne tepemo, da lepo sedimo, da se lepo oblečemo. Torej lahko sklepamo, da kulturo povezujejo z nečim lepim. Potem so še rekli, da je kultura tudi, če z nekom plešeš, pa če gresta mami in očka na kakšno prireditev ali pa mi. Če kdo riše, je tudi lepo. Deklica Anja se je celo spomnila vseh stvari, s katerimi smo otrokom na otroški način hoteli prikazati kulturo. Rekla je: “Ja, kultura je tudi, ko smo šli v knjižnico Litija, ko smo gledali Povodnega moža in ko so prišle gospe iz Lile, pa smo maske delali.” Otroke smo usmerili v to, da so lepoto kulture doživeli izven običajnega. Omogočili smo jim, da so doživeli kulturo preko poezije in leposlovja, likovne in glasbene umetnosti. Strokovni delavci enote Medvedek, so pripravili recital Prešernove poezije Povodni mož in ga obogatili z oblačili iz tistega časa. Tako so otroci v pravi meri začutili vsebino te pesmi. Kotički v garderobah so bili opremljeni z likom Prešerna in z zapisi o njem. Zapise o njem so nekateri otroci iskali tudi  v knjižnici. Prisluhnili so prebranemu leposlovnemu delu, mlajšim je prišla knjižničarka prebrati zgodbo v vrtec. Ker pa je bil pust, smo kulturni pogled še razširili in s pomočjo društva Lila spoznali, kako se nariše maska in jih tudi izdelali. Vse kar smo počeli, je tudi del projekta Etika in vrednote v našem vrtcu.

Želimo, da se kulturni duh širi in vas vabimo, da ga začutite tudi vi pri ogledu fotografij v foto galeriji.

Mateja Premk, vodja enote

Fotogalerija.