Enota Medvedek

Zelena hiša, Bevkova 18

Razvojni oddelek

Gregorjevo

Zima se počasi preveša v pomlad. Na travnikih in vrtovih je že opaziti pomladne cvetove. Ptički se oglašajo s privlačnim petjem, dan postaja svetlejši, toplejši in daljši. Lahko bomo pogasnili luči in dalj časa preživljali svoj dan pod svetlim soncem. Staro izročilo nam govori, da so že davno te naravne spremembe navduševale naše prednike. Ker so jih znali opaziti in bolje čutiti kot mi v današnjem času, se je ob tem razvil praznik. Gregorjevo. Praznik zaljubljencev in tega dne naj bi se tudi ptički ženili, hkrati pa so na predvečer rokodelci s spustom lučk po reki preganjali zimo in naznanili začetek pomladi.

V enoti Medvedek smo drugo leto običaj skušali obuditi. Zbrali smo se v vrtcu, starši in otroci, ter iz naravnih materialov izdelali čudovita plovila, na njih pa položili svečke. Po delavnici smo se odpravili proti reki Reki v Šmartno. Tam smo prižgali svečke in »ladjice« so bile pripravljene za spust. Položili smo jih v vodo in jih prepustili reki. Opazovali smo, kaj se bo zgodilo. Nekatere so se ob prvi brzici prevrnile, nekatere potopile, nekatere so plule dlje. Čeprav je bil prizor morda kratek, je v otroških očeh izžarevalo zadovoljstvo. Odrasli smo si lahko priklicali v spomin otroške dni, ko smo v potok odvrgli, pa čeprav samo list, in opazovali, kako ga je reka odnesla.

S takšnimi dogodki lahko damo priložnost tudi našim otrokom, da se bodo lahko spominjali preprostih trenutkov.

Tjaša Hauptman, vzgojiteljica

Fotogalerija.