Enota Sonček

Dogajanje v vrtcu Sonček v februarju, marcu in aprilu

V  februarju so otroci  spoznavali simbole in glavne značilnosti Slovenije, naučili smo se himno Zdravljica. Ker so bile takrat zimske olimpijske igre, smo spremljali tudi naše športnike. Izdelali smo plakat, na katerem smo označili, kdo je osvojil medaljo. Ogledali smo si tudi zmagovalno vožnjo Tine Maze, njeno drugo medaljo pa smo pričakali ob poslušanju neposrednega prenosa po radiu. Vsak otrok je izdelal slovensko zastavo in grb, igrali smo se spomin, kjer so bile na karticah tudi druge evropske zastave, katere so otroci ob naši pomoči poimenovali.

Konec februarja smo v vrtec dobili prav poseben obisk. Obiskala sta nas vojaka Slovenske vojske. S seboj sta prinesla veliko opreme, ki sta jo razstavila v telovadnici. Otroci so jima najprej zapeli slovensko himno, potem smo si skupaj ogledali stvari, katere so otroci lahko tudi otipali, si nadeli masko, neprebojni jopič, zlezli v šotor. Razdelili smo se v dve skupini in se pogovarjali preko vojaške radijske postaje. Vmes smo po vojaško telovadili, na koncu smo odkrili zaklad v obliki bombonov, ki sta jih za nas pripravila vojaka. Čas z njima je hitro minil, saj je bilo toliko stvari, ki jih otroci še niso videli.

V začetku marca smo se posladkali s krofi, ki smo jih spekli v vrtcu. Oblekli smo se v pustne šeme in odgnali še zadnje sledi zime. Predšolski otroci so obiskali bazen v Šmartnem in v petih dneh s pomočjo vaditeljev izvedli tečaj prilagajanja na vodo. Ob dnevu žena smo, kot vsako leto, nastopili na prireditvi, ki jo organizirata Društvo žena in deklet ter Krajevna skupnost Vače. Zapeli smo pesmico v eskimskem jeziku Atte, katte, nuwa, ki govori o eskimski družini, slovensko Jaz pa grem na zeleno travco, otroci so zaigrali skeč, kako praznujejo dan žena Eskimi na severnem tečaju.

Z otroki rojenimi v letu 2008 in 2009 smo obiskali  Slovensko narodno gledališče v Ljubljani, kjer smo si ogledali operno baletno predstavo Picko in Packo. Konec marca smo po Vačah iskali deklico pomlad, ki nam je na poti puščala sledi, da smo jo na koncu našli na cvetočem travniku.

V aprilu smo spoznavali Vače in znamenitosti. Obiskali smo gostilno Mrva s 120 letno tradicijo, kjer so se otroci posladkali s flancati in jabolčnim sokom. Odšli smo si ogledat, kaj se skriva v muzeju na Vačah, vanj nas je popeljala gospa Anka Kolenc, v cerkev Svetega Andreja nas je popeljal gospod Janez Jurjevec. V njej  smo videli prelep božji grob in orgle. Otroci so kot turistični vodniki popeljali ostale otroke do vseh znamenitostih in znanih stavb na Vačah (fosilna morska obala, cerkev, muzej, gostilna, pošta, trgovina, gasilski dom, perišče-uda, vaga in vodnjak). V petek, 4. aprila, so otroci počistili smeti v bližnji okolici vrtca, na igrišču, okoli vodnjaka in pri udi. Ugotovili smo, da je smeti veliko manj in da nismo imeli veliko dela. Uredili smo tudi vrtičke (opleli, grabili), v maju nas čaka še zasaditev zeliščnega vrtička.

Ker v aprilu Vrtec Litija praznuje rojstni dan, smo se naučili novo vrtčevsko himno, v sredo, 23. aprila, pa smo nastopili na skupni prireditvi Glasbeni direndaj v litijski gimnaziji. Otroci z Vač so nastopali z operno točko Mali, veliki in velikan.

Sabina Zarnik, vzgojiteljica

Fotografije.