Enota Sonček

Jaz sem muzikant

Mesec februar smo v enoti Sonček posvetili glasbi. V predpustnem času smo izdelali ropotulje iz leskovih rogovil ter orehovih lupin. Vse rogovile smo že jeseni nabrali v bližnjem gozdu, otroci pa so jim odstranili skorjo. S temi ropotuljami smo spremljali naše pustno rajanje. Poleg rogovil je vsak otrok  izdelal še brenkalo iz plastenke ter laksa.
Tri kotičke v igralnici smo opremili z različnimi inštrumenti, tako z melodičnimi, kot ritmičnimi. Tako so se v kotičkih spoznavali z zvočnimi nizi iz bakrenih cevi, s plastenkami napolnjenimi z različnimi materiali, zvočnimi žeblji, bobni – cajoni, zvončki …
Skozi zabavno igro so spoznali note in njihove vrednosti. Vsak  je nato z gosjim peresom in črnilom narisal notno črtovje in nanj napisal svojo melodijo z notami. Otroci so se naučili tudi ljudsko pesem Jaz sem muzikant in plesali ples Jaz sem muzikolog. Preštevali so luknjice na piščalkah in strune na kitari ter število orehovih lupin na ropotuljah. Obiskal nas je Zvone Kolenc. Predstavil nam je lutnjo in skupaj smo zapeli veliko pesmi.
V Vaški cerkvi smo si pod vodstvom cerkvenega ključarja, gospoda Janeza Jurjevca, ogledali največji inštrument – cerkvene orgle.
Otroci so samostojno vsak dan pripravljali plesno – instrumentalno – pevske nastope. Vsakodnevno pa so se preskušali tudi na pravi kitari ter sintesajzerju.
Ugotovili so, da veliko zvokov lahko proizvedemo s svojim telesom. To so ploskanje, cepetanje, tleskanje s prsti, petje in tako lahko zapojemo pesem Ko si srečen.

Vida Kristan in Zdenka Juvan Nagode, vzgojiteljica in pomočnica iz oddelka Muce

Fotografije.