Enota Sonček

Kje so najbolj mrzla območja na Zemlji?

V januarju smo v vrtcu Sonček potovali po zemljevidu sveta.

Ustavili smo se na severnem in južnem tečaju, ker nas je zanimalo, kaj pomeni bela barva na zemljevidu sveta in globusu. Otroci so preko knjig, ki smo si jih sposodili v knjižnici, kratkih filmov o življenju eskimov, pingvinov, severnih medvedov raziskovali, opazovali in spoznavali življenje na tem delu zemlje. Skupaj smo ugotovili, da na severnem tečaju živijo eskimi in severni medvedi, na južnem tečaju pa pingvini. Otroci iz skupine muc so si izmislili zgodbico o tem, kako je severni medved prišel na obisk k pingvinu na južni tečaj. V vrtec sta prišla tudi dva eskima (atte in nuwa-oče in mati), ki sta nas naučila pravo eskimsko pesem.

Otroci so preko magnetne sile spoznali, zakaj ljudje ne pademo z Zemlje. Igrali so se z magnetki in barvnimi sponkami, izdelali so magnetni ribolov, iz plastenk so ustvarili pingvine.

Ker pa smo hoteli ugotoviti, zakaj je na obeh tečajih led in sneg, smo v zamrzovalnik dali vodo in potem opazovali, kaj se je z njo zgodilo. Otroci so led prijeli v roke in opazovali vodo, ki jim je kapljala iz dlani na hlače. Ugotovili so, da se led topi, ker je roka topla. Nekaj kock smo dali v kuhalnik in ga prižgali. Otroci so opazili, da se iz lončka kadi in skupaj smo ugotovili, da voda na zelo veliki vročini izpari.

Otroci so na koncu skozi vse različne informacije ugotovili, da je na severnem in južnem tečaju večni led in sneg, zato sta ta dva območja na zemljevidu sveta in globusu obarvana belo.

Sabina Zarnik, vzgojiteljica

Fotografije.