Enota Sonček

Od kod prihaja zvok?

Novoletna praznovanja in rajanja so za nami ,a v enoti Sonček sta glasba in ples odmevala še ves mesec januar.

Razlog za to je bilo raziskovanje starejše skupine: iskali in ustvarjali smo različne zvoke. Ugotovili smo, da lahko prijetne zvoke ustvarimo že z enostavnimi predmeti, kot so kozarci napolnjeni z vodo, s kamenčki, s palčkami in še mnogimi predmeti, ki jih najdemo v naši bližini.

Zvoke ustvarjamo tudi z izdelanimi inštrumenti iz različnih materialov. Tako smo poleg inštrumentov, ki jih imamo v vrtcu, s pomočjo pravih glasbenikov spoznali še mnoga druga glasbila. Najprej smo spoznali zvok blok flavte, ki nam jo je predstavila Ana Vavtar in z njo zaigrala po notah, ki so jih otroci sami zapisali z gosjim peresom. Naslednji dan, v sredo 18. januarja,  nas je obiskal trio iz Slivne, ki je zaigral na kitaro, kontrabas in harmoniko. Ob veselih zvokih smo tudi zapeli in zaplesali. V četrtek pa so nas razveselili ljudski godci s Polšnika. S seboj so prinesli nekaj predmetov, ki jih uporabljamo pri  kmečkih opravilih, doma izdelane inštrumente, bariton in harmoniko. Otroci so navdušeno poslušali, kako lahko iz tako nenavadnih inštrumentov izvabijo tako vesele zvoke. Igranju so se s svojimi inštrumenti pridružili tudi otroci, znova veselo zaplesali in zapeli. Slovo od godcev je prehitro prišlo in otroci so s svojimi risbicami nakazali kateri inštument jim je vzbudil največ zanimanja.

od_kod_pride_zvok (6) od_kod_pride_zvok (7)

Petek je bil dan za violino. Na ta inštrument nam je zaigrala osnovnošolka Nika Trdin, ki že šest let obiskuje glasbeno šolo. Naslednji teden v torek pa nas je obiskal Tomaž Smrkolj, oče naše Livije in s seboj pripeljal lajno ter nanjo zaigral. Večina otrok tega glasbila še ni videla in slišala zato je bila priložnost, da zaigrajo nanjo nepozabna.

od_kod_pride_zvok (14)

Naslednje glasbilo, ki smo ga spoznali, so bile orgle. Obiskali smo vaško cerkev, kjer nam je Vid nanje zaigral nekaj melodij ter si ogledali velike piščali, ki omogočajo tako čudovito glasbo.  Za zaključek je med nas prišla Nataša Trdin, Nejčeva mamica ter prinesla dve različni harmoniki in kitaro. Spoznali smo razliko med diatonično ter klavirsko harmoniko in njuna glasba nas je znova zvabila, da smo zaplesali in zarajali. Mami se je pridružila tudi hčerka Ines, drugošolka, ki se uči igranja na kitaro in skupno sta vsaka na svojo kitaro zaigrali ter zapeli še nekaj pesmi.

Otroci so izdelali tudi dva velika zvočna niza, kovinskega in lesenega. Zaigrali pa smo tudi igrico z naslovom Kako se je rižek naučil ropotati.

Glasba je naša stalna sopotnica, ki nas razveseljuje,  druži in povezuje različne generacije. Zahvaljujemo se vsem, ki ste nas obiskali, nam zaigrali ter nas veliko novega naučili.

Zdenka Juvan Nagode, pom. vzgojiteljice

Več fotografij si lahko ogledate v fotogaleriji.