Enota Sonček

Zakaj si umivamo roke?

Zima je čas bolezni in prehladov, vzrok zanje pa so mali virusi in bakterije, ki jih žal ne vidimo, da bi se jim ognili. Kako potem preprečiti, da ne pridemo v stik z njimi? V Sončku smo povabili medicinsko sestro Petro iz Zdravstvenega doma Litija. Povedala in pokazala nam je nekaj o pravilni higieni zob in rok ter se z nami poigrala v igri vlog, kot je zdravnik, kirurg, veterinar, lekarnar in medicinski tehnik. Seznanili smo se, kako potujejo bakterije, ko zakašljamo ali kihnemo. Če kihnemo v dlan in si potem ne umijemo rok, bakterije prenesemo na igrače in ostale otroke.

Da bi si bakterije in plesni lahko ogledali, nam je Tajeva mami, ki dela kot laboratorijski tehnik, prinesla posodice za gojenje le teh. Vsak otrok je dobil svojo in v eno polovico posodice je odtisnil umazan, v drugo polovico pa umit prst. Tajeva mami Petra je vse to odnesla v topel prostor za dva dni, nato pa prinesla nazaj pokazat, kaj se je zgodilo v posodicah. Na površini, kjer so otroci dali odtis prsta, so se pojavile bakterije različnih barv in velikosti, ponekod pa tudi plesen. Seveda jih je bilo na tisti strani, kjer je bil odtis umazanega prsta, veliko več. Petra nam je pojasnila, da je bakterij  veliko vrst in da so nekatere celo koristne za nas.

zdravnik 013zdravnik 017

Vid, dijak tretjega letnika farmacije, nam je prikazal, kako pripravimo sirup proti kašlju iz slezovih korenin, komarčka in tropotca. Sirup je bil zelo okusen in vsak otrok ga je nekaj odnesel tudi domov.

Spoznali smo zgodbico o Sapramiški, ki si je zlomila zobek in jo tudi dramatizirali. Obisk gledališča Kolenc nas je razveselil z igrico Zajčkovi zobki.

Da bo naše telo ostalo zdravo in močno, je seveda treba jesti veliko zdrave hrane, kot je zelenjava in sadje. V vrtcu za to poskrbijo naše kuharice, ki nam kuhajo zelo dobre zelenjavne juhe in pripravljajo sadne napitke.

Zdenka Juvan Nagode, pom. vzgojiteljice