Enota Taček

Kako je bilo včasih?

Družina nista samo mamica in očka, pomembno vlogo v otrokovem življenju predstavljajo tudi babice in dedki. V skupini Sončki smo si zastavili vprašanje: »Kako je bilo včasih?«

Starše in stare starše smo povabili k sodelovanju pri izvedbi različnih dejavnosti in veseli smo bili njihovega odziva. Odšli smo na ogled kmetije, spoznali pripomočke in orodja, ki jih kmetje uporabljajo danes, potem pa smo skupaj primerjali, kako so to počeli včasih.

Rekina mamica nas je naučila ljudsko pesem o letnih časih, Matičeva mamica pa nas je povabila na obisk. Prebrala nam je zgodbo Debela repa. Okušali smo repo in izvedeli, kakšne jedi lahko iz nje pripravimo. Sledilo je opravilo pri katerem smo zelo uživali. Odšli smo na njivo, kjer smo vlekli, vlekli in pulili ter izpulili veliko debelo repo. Pa ne samo eno – celotno njivo repe smo populili. Bili smo zelo ponosni!

Ker pa včasih ni bilo toliko trgovin, so jedli bolj preproste jedi. Anina babica nam je predstavila jed – močnik. Skupaj smo ga skuhali tudi v vrtcu. Bil je odličen!

Ugotovili smo, da so včasih uporabljali tudi drugačne izraze, ki jih danes ne slišimo več tako pogosto. Spoznali smo naslednje besede: ŠPORHET, FIRNK, FIRTAH, OHCET, ŽLAHTA, PISKER … Otroci so podajali zanimive odgovore, kaj naj bi besede pomenile. Zapisali smo jih in jih zbrali v našo knjigo.

Tekom meseca smo zbirali stare pripomočke, predmete, iz le-teh pripravili razstavo, risali smo svoje dedke in babice v črno-beli tehniki, izdelali smo še lutke iz blaga in se naučili deklamacijo Pastirica žgance kuha.

Stari starši so otrokom bogat vir modrostil, saj prenašajo svoje dragocene izkušnje, pripovedujejo o življenju in jih pomagajo odkrivati preteklost.

Tjaša Žnidaršič, dipl. vzgojiteljica

Fotografije.