Enota Taček

Kulturni dan malo drugače

Vzgojiteljice pogosto razmišljamo o tem, kako določene vsebine približati otrokom na njim razumljiv in zanimiv način. Ena takih tem je tudi kultura in kulturni praznik. Verjetno tudi ni naključje, da je ravno v tem času domena projekta Etika in vrednote, v katerem sodeluje tudi naš vrtec, ravno kultura.

V Tačku sta nas v ponedeljek, dan po kulturnem prazniku, obiskala Povodni mož in Urška ter zrecitirala znano slovensko pesem Povodni mož. Nenavadna oblačila so na otroke naredila velik vtis in še z večjim zanimanjem so spremljali dejavnost. Doživetje pesmi so lahko otroci prenesli z risanjem na papir, lahko pa so jo podoživeli tudi ob slikanici. Da se jih je pesem dotaknila, vidim tudi po tem, da pred počivanjem želijo, da jim jo prebiram še in še. In čeprav so posamezne besede težko razumljive, je vendarle v poezijo vpletena lepota ritma in rim, skratka umetnosti, ki jo lahko le občutimo.

Od podjetja Pakirnica Tims d.o.o. smo v dar dobili sladkorčke in piškote s podobami našega največjega pesnika. Tako smo si lahko ogledovali portrete in risbe našega največjega pesnika, obenem pa smo ubesedovali in primerjali vtise o tem, katera podoba je komu bolj všeč. Na ta način smo se učili sprejemati različna mnenja. Odločitev ni bila lahka. Otroci so se tudi preiskusili v pisanju z gosjim peresom, ki je zahtevalo natančno držanje s prsti. Z ogljem so otroci risali pesnikov portret, preko asociativnih (NTC) ugank pa prišli do sladkih fig, ki jih je Prešeren v svojih časih tako rad delil otrokom in si zato pridobil vzdevek  »Doktor fig«.

Seveda, če govorimo o Francetu Prešernu, ne moremo mimo naše Zdravljice, kjer so se otroci učili tudi bontona ob poslušanju himne in se čudili zanimivemu načinu zapisa v obliki  čaše.

Sama kulturo najlaže ubesedim s tem, da me občutki  ob srečanju z njo »pobožajo po srcu« in te občutke se trudim prenesti tudi na otroke. Strinjam pa se tudi z mislijo Isaaca D’israelija :«Pesnik je slikar duše«.

Mojca Grošelj Radulovič, vzgojiteljica

Fotografije.