Enota Taček

Kulturni dan pri predšolskih otrocih

Strokovne delavke se trudimo, da otrokom na njim zanimiv ter igriv način približamo načrtovano tematiko. Vedno je najučinkovitejše, če so dejavnosti pripravljene tako, da otroci sami raziskujejo, razmišljajo in so aktivni akterji in ne le poslušalci.

Primer takega izziva je France Prešeren, ki je mnogokrat zelo zahteven še za odrasle, pa vendarle je to tudi ime, ki ga povezujemo z našo narodno identiteto in prav je, da se otroci že v predšolskem obdobju srečajo z njim. Tako smo se v enoti Taček odločile, da staršem pripravimo prireditev ob kulturnem prazniku.

Otroci iz skupine Plamenčkov so spoznavali pojme kultura, kulturna prireditev, kulturni praznik in raziskovali kdo je bil France Prešeren in kaj je počel. Nove informacije so strnili v nastopu za starše. Zapeli so slovensko himno in pripravili dramatizacijo Prešernove izgubljene pesmi. Vsi starejši otroci so se s pomočjo staršev brez težav naučili nekaj vrstic Prešernovih pesmi. Najbolj presenetljivo pa je bilo to, da so jih še v naslednjih dneh po nastopu v prostih dejavnostih ponavljali.

Najmlajši otroci so se na odru predstavili v manjšini z rajalnimi plesi in izštevankami, kajti ločitev od staršev in prihod na oder je zanje dolgotrajen proces pri učenju socialnih veščin.

Vsi skupaj smo se tako naučili, da se za ogled kulturne prireditve lepo uredimo, da se po himni ne ploska in da med predstavo ne govorimo.

Mojca Grošelj Radulovič