Enota Taček

Na obisku v gasilski brigadi in obveščevalnem centru

V ponedeljek, 18. novembra 2013, so se otroci drugega starostnega obdobja iz enote Taček odpeljali z avtobusom v Ljubljano. Težko pričakovan izlet so otroci komaj čakali cel vikend, kar se je tudi odražalo z navdušenjem med vožnjo do Ljubljane. Ko smo se pripeljali do gasilske brigade, nas je pričakal Tianov očka. Skupaj z njim smo se odpravili v gasilsko brigado, kjer smo bili navdušeni nad številom avtomobilov in raznoliko opremo. Tianov očka nam je pokazal svojo obleko in razložil uporabo pripomočkov, ki jih ima na obleki. Še posebno zanimiva je bila čelada, ki je bila malo drugačna kot smo je navajeni mi. Doživeli smo tudi čisto pravi alarm za izvoz avtomobilov ob intervenciji in spust gasilca po drogu.  Skupaj smo se odpravili do tovornjaka za reševanje v prometnih nesrečah, si ogledali opremo in videli zelo velike škarje s katerimi pomagajo ljudem v prometnih nesrečah. Otroci so poskušali škarje tudi dvigniti, vendar so bile pretežke. V tovornjaku, kjer je bila oprema za potapljače, smo videli tudi neoprensko obleko. Videli smo tudi gasilsko vozilo z najvišjo lestvijo v Sloveniji. Zanimiva sta bila stara avtomobile, gasilska oldtajmerja. Za zaključek pa je sledila še vožnja z gasilskim tovornjakom okoli gasilske brigade. Prižgali so tudi modre luči in sireno.

V obveščevalnem centru so otroke seznanili s pomenom klica na številko 112.  Spoznali so, da lahko ljudje kličejo na to številko zaradi različnih vzrokov, kot je na primer požar, muca na strehi, ovire na cesti in podobno. Spoznali smo katere podatke je potrebno sporočiti, ko se kliče na obveščevalni center.  Zanimiva je bila izkušnja otrok, ko so sami poklicali na številko 112 in sporočili, da je naša kuharica zažgala palačinke. Seveda je bila to le vaja, a zelo zanimiva izkušnja.

Mateja Novljan, pom. vzgojiteljice

Fotografije.