Enota Taček

Skrb za sočloveka

Spomladi  se je Vrtec Litija pridružil dveletnemu projektu ETIKA IN VREDNOTE. Strokovni delavci smo se najprej lotili domene »znanje in modrost«, do konca šolskega leta pa se bomo poglobili še v domeno »skrb za sočloveka«.

Otroci se prvič s skrbjo za sočloveka srečajo že v družini, kjer s strani staršev dobijo vso potrebno pomoč pri hranjenju, oblačenju in pri dejanjih, ki jih sami še ne zmorejo. Ravno tako pa tudi oni nudijo pomoč ostalim. Če jim to dovolimo, raste njihova samopodoba in občutek, da nekaj zmorejo, občutek zadovoljstva in sreče. Prikrajšani so otroci, ki jim tega ne dovolimo. Zaskrbljujoč je podatek, da če v otroštvu otrok ni  dobil ter razvil empatije za sočloveka je to žal zamujeno za vedno.

Ko pa otroci vstopijo v vrtec, se njihov krog  poznanstev razširi, s tem pa se poveča tudi prostor skrbi za druge. Tako imajo otroci možnost svoje pridobljene izkušnje v družini prenašati v širšo skupnost.

V Tačku smo strokovne delavke prisluhnile pogovorom otrok o poplavah v naši neposredni bližini, kar so videli in slišali na televiziji. Z vprašanji smo spodbujale njihova razmišljanja o tem kako bi se počutili mi, če bi ostali brez vsega in kako se verjetno počutijo oni.  Tako smo tudi mi pristopili k zbiranju najnujnejših stvari. Otroci so vsakodnevno pripovedovali o tem, kaj so prinesli in se veselili polnih škatel. Vse zbrane stvari je naš hišnik odpeljal v Mladinski center Litija, kjer bodo poskrbeli, da bodo šle zbrane stvari v prave roke.

IMG_6448IMG_6452

Vsem staršem se v imenu otrok zahvaljujem za sodelovanje pri razvijanju skrbi za sočloveka.

Mojca Grošelj Radulovič, vodja enote Taček