Enota Taček

Vrtec v naravi

V Hotiču imamo razgiban okoliš, ki otrokom nudi izvajanje različnih dejavnosti v naravi, hkrati pa nam krajani še dodatno popestrijo vrtčevska doživetja, ko nas povabijo k sebi domov.

Naši otroci veliko časa preživijo v naravi. Veliko hodimo v gozd v vseh letnih časih. V jeseni, opazujemo naravo, ki jo letni čas obarva v čudovite barve, poslušamo šumenje drevesnih listov, ugotavljamo katero lubje je gladko in katero hrapavo, katera drevesa so iglavci, katera listavci, nabiramo kostanj, poleg kostanja iščemo še žir in želod itd. Nabrani kostanj pečemo na kostanjevem pikniku, ki ga organiziramo na igrišču v Hotiču. V zimskem času iščemo sledi gozdnih živali, opazujemo zasneženi gozd in ugotavljamo, katera drevesa ne odvržejo svojih listov. Spomladi, ko začnejo drevesa zeleneti, pa se odpravimo nabirat smrekove vršičke. Včasih nam v gozdu škrat pusti sporočilo ali pa sladko presenečenje.

Ko na travniku začne rasti trava, se odpravimo nabirat šopke za naše mamice. Včasih naredimo kakšen venček iz rož ali pa celo spuščamo papirnata letala. Na travnik se odpravimo tudi s povečevalnimi stekli in preko njih opazujemo majhne živali ali rastline. Ko je že dovolj toplo in so travniki pokošeni, vzamemo pregrinjalo in nahrbtnik z malico ter si naredimo piknik na travniku. Pozimi, če je dovolj snega, gremo na hrib ter se dričamo in sankamo.

V Hotiču imamo zelo blizu reko Savo, ki si jo gremo nekajkrat letno pogledati. Takrat najamemo gasilce, ki nam z veseljem zaprejo cesto, da jo lahko varno prečkamo. Ob reki Savi je veliko možnosti za opazovanje in igro. Sprehodimo se do lovske opazovalnice in do brzic. Ob reki pa so tudi idealne možnosti za naravni poligon (hoja po deblu, skakanje čez gume in krtine). Včasih nabiramo kamenje in ga mečemo v reko. V zalivih pa opazujemo ribe.

Ko se temperature dvignejo, se odpravimo k potočku, kjer spuščamo ladjice, postavimo mlinčke ali pa samo raziskujemo potok. Predno odidemo v vrtec, zapremo oči in poslušamo zvoke narave. Na koncu potočku zapojemo še pesmico.

V pomladanskem času se odpravimo tudi na daljše sprehode v sosedne kraje oz. hribe. Vsako leto gremo na Jesenje, Bitiče in na Konja. Letos smo tretji Tačkov pohod organizirali na Bitiče.

Preko vseh zgoraj naštetih aktivnosti otroci pridobivajo različna znanja na področju narave, ki se povezuje še z ostalimi področji. Spoznavajo naravo in spremembe v njej v vseh letnih časih; odkrivajo razlike med živo in neživo naravo; odkrivajo, spoznavajo in primerjajo živa bitja in njihova okolja; spoznavajo, da se živa bitja med seboj sporazumevajo itd. Pri vsem tem pa narava omogoča otroku fizično aktivnost, ki je v predšolskem obdobju še kako pomembna.

Tanja Rozina, mag. predšolske vzgoje

Fotografije.