Enota Taček

Zabavno učenje

Že lansko šolsko leto je naš vrtec z vso resnostjo pristopil k projektu porajajoče se pismenosti, ki ga je razpisal Zavod za šolstvo. Na nivoju Vrtca Litija smo se odločili, da bomo izboljševali pogovorno branje, vzgojiteljice pa smo za svoje oddelke pripravile akcijske načrte. Seveda je to pomenilo tudi za nas, strokovne delavce, veliko izobraževanj na različnih nivojih. Prebirale smo strokovno gradivo, se izpopolnjevale v študijskih skupinah ter seveda pazile na svoj govorni vzorec.

V tem šolskem letu pa smo  si zadali nalogo, da bomo izboljševali delovanje govornega aparata. Dobili smo dodatno strokovno pomoč v obliki naše logopedinje, ki je v sodelovanju z ostalimi našimi svetovalnimi delavkami še dopolnila naše delo in naše akcijske načrte. Pripravile so kar tri delavnice za vzgojiteljice, kjer smo se konkretno srečale z novimi idejami, kako otrokom preko igre razvijati motoriko govoril, s katero ima težave vedno več otrok.

Vzgojiteljice smo bile nad delavnicami tako navdušene, da se je naša svetovalna služba odločila ponuditi izredno kvalitetno izobraževanje tudi staršem, ki so se delavnic lahko udeležili brezplačno. Tako imajo naši otroci resnično možnost za hitro napredovanje, staršem pa informacij ni potrebno iskati drugje.

Vaje za govorni aparat obsegajo zelo zabavne dejavnosti, saj se otroci pačijo, se zabavajo ob gledanju drug drugega kako migajo z jeziki, tekmujejo v pihanju vate. Dejavnosti so postale del dnevne rutine, otroci so ves čas aktivni in če kakšno vajo pozabimo, oni spomnijo nanjo. Še posebej jim je všeč prenašanje slamic na ustnicah, pihanje milnih mehurčkov, pihanje barv po listu in še in še bi lahko naštevala.

Zahvaljujem se naši svetovalni službi, ki je z nami delila svoje bogato znanje in prepričana sem, da bomo s skupaj s starši na zabaven način pomagali otrokom s tovrstnimi težavami.

Mojca Grošelj Radulović, vzgojiteljica

Fotografije.